Dzisiaj jest: 12 Grudzień 2018    |    Imieniny obchodzą: Joanna, Aleksandra, Dagmara

Mamy w Mińsku Aleję Gwiazd Literatury

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

ag14W sobotę, 31 maja swoją gwiazdę w pierwszej w Polsce Alei Gwiazd Literatury przed Miejską Biblioteką Publiczną w Mińsku odsłoniła wybitna poetka, eseistka i tłumaczka literatury pięknej – Julia Hartwig. „To było magiczne wydarzenie” – mówili goście, którzy przybyli na uroczystą galę.

 

Punktualnie o godz. 19 Julia Hartwig przyjechała do biblioteki w bordowym Austinie z 1953 roku. Poetka zajęła honorowe miejsce na bordowej kanapie. Prowadząca galę Joanna Dukaczewska przywitała wszystkich gości, także internautów, którzy dzięki portalowi minskmaz.com mogli obejrzeć to wydarzenie na żywo w sieci. W dobry nastrój wprowadziła wszystkich Miejska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Wenantego Macieja Domagały i Romana Wachowicza.

 

Według naszych wiadomości Alei Gwiazd Literatury nie ma ani w Polsce, ani w Europie. Dlatego bardzo się cieszę, że właśnie powstanie w Mińsku. Dlaczego w naszym mieście? Bo to my w Miejskiej Bibliotece Publicznej wpadliśmy na ten pomysł. A drugi powód jest jeszcze prostszy – a dlaczego nie w Mińsku? Mam nadzieję, że nasza Aleja Gwiazd Literatury stanie się atrakcją dla wszystkich i przyniesie sławę naszemu miastu – powiedziała Elżbieta Sieradzińska, dyrektor MBP.

 

Poezja Julii Hartwig jest dla mnie bardzo ważna, zawsze w torbie mam przy sobie miniaturowe wydanie zbioru jej wierszy. Są dla mnie jak drogowskaz w życiu. Zastanawiałem się, jak powinienem przybliżyć bogatą twórczość poetycką i przekładową pani Julii? Pomyślałem, że lepiej zwrócić uwagę na zgęszczony sok tej twórczości, jej esencję, barwę, a przede wszystkim znaczenie. To wielki zaszczyt móc obcować z tą jedną z najważniejszych polskich poetek, która jak mało kto pokazuje, że poezja może być nie tylko sensem życia, ale też że sens życia jest w poezji. Julia Hartwig chce, aby poezja mówiła do ludzi swoim głosem, aby była blisko nich. Bo dzięki poezji życie odzyskuje sens, spokój, porządek i logikę – zapewnił Remigiusz Grzela, poeta, pisarz, autor sztuk teatralnych, dziennikarz, który wygłosił laudację poświęconą Julii Hartwig.

 

Chcąc przybliżyć młodym ludziom twórczość poetki, MBP przygotowała konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych i średnich. Jego otwarta formuła zachęciła ich do poszukiwań i osobistego odkrywania twórczości Julii Hartwig. Jury w składzie Remigiusz Grzela, Radosław Krążała (jeden z twórców i założycieli stowarzyszenia „Kreatywni” w Mrozach, animator kultury) oraz Krzysztof Rusiecki (artysta malarz i grafik) z nadesłanych prac nagrodziło młodych twórców. I nagrodę w wysokości 500 zł otrzymała Katarzyna Uścińska z Mieni (uczennica Liceum Plastycznego w Mińsku), a II nagrodę w wysokości 300 zł Tomasz Witowski z Mińska (uczeń Gimnazjum Miejskiego nr 2). Przyznano też pięć wyróżnień, a wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali książkę Remigiusza Grzeli „Wolne” wydaną przez Krytykę Polityczną.

 

To dla mnie prawdziwy zaszczyt, nie tylko dlatego, że w Mińsku mamy do czynienia z chwilą historyczną – czyli inauguracją pierwszej w Polsce i na świecie Alei Gwiazd Literatury. Ale i dlatego, że to właśnie nazwisko Julii Hartwig będzie widniało na pierwszej gwieździe – zapewnił Marcin Jakubowski, wręczając poetce pamiątkową statuetkę w kształcie gwiazdy.

 

Następnie Julia Hartwig w towarzystwie burmistrza Marcina Jakubowskiego i w deszczu poezji (na małych karteczkach zebrano wiersze poetki, które rozsypano na publiczność) odsłoniła swoją gwiazdę.

 

Bardzo się cieszę, że dziś przed biblioteką zgromadziło się tak wiele osób, które okazują mi tak wiele sympatii. Przyjmuję to wyróżnienie z wiarą w to, że to co piszę, jest czytane, potrzebne i spełnia jakąś ważną rolę w życiu osobistym i społecznym ponieważ wierzę bardzo w to, że poezja potrafi koić niepokoje i pomagać we wzajemnym zrozumieniu. Bardzo jestem wdzięczna za tę nagrodę, która jest dla mnie niezwykła. Dziękuję, że mogłabym być tu z państwem – powiedziała Julia Hartwig.

 

Przed wyjazdem do domu Julia Hartwig sfotografowała się z Janem Himilsbachem na jego ławeczce, bo jak powiedziała – bardzo ceni jego twórczość.


ag1


ag2


ag3


ag4


ag5


ag6


ag7


ag8


ag9


ag10


ag11


ag12


ag13


ag15

 

You have no rights to post comments