Dzisiaj jest: 12 Grudzień 2018    |    Imieniny obchodzą: Joanna, Aleksandra, Dagmara

II Marsz Pamięci: Katyń 1940 – 2014

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

10157080 4185459972268 2135129789 n


Po strzale w tył głowy, pchnięci w dół kolanem,
Z workami na głowach, związani sznurami,
Las katyński do dziś dźwięczy ich wezwaniem:
"Matko! Polsko Święta nie giń razem z nami"

Czesław Mędrek Katyń

 

Z inicjatywy Społecznego Komitetu „Dziękujemy za Wolność” 13 kwietnia rusza II Marsz Pamięci: Katyń 1940 – 2014. Spotykamy się o godz. 11:00 na stacji dworca PKP. Celem imprezy jest uczczenie pamięci oficerów i policjantów, którzy zginęli w Katyniu, Charkowie i w ZSRR - pochodzących lub związanych z terenem powiatu mińskiego.

Wiosna 1940 roku. W lesie, gdzie do tej pory śpiewały ptaki ciszę rozrywał huk. Strzały padały jeden za drugim. Tak, zabici strzałem w tył głowy, umierali bohaterowie. Ich jedyną winą było to, że myśleli o odbudowie i odrodzeniu Polski Niepodległej. Stali się w ten sposób wrogami Związku Sowieckiego. Pogrzebano ich w masowych grobach, a straszliwa liczba 21 tysięcy mówi nam o tym jak wielu zamordowano. Wśród ofiar sowieckiego mordu znaleźli się również oficerowie z terenu powiatu mińskiego.

To nie były anonimowe nazwiska wpisywane na listy śmierci. To byli czyjś ojcowie, dziadkowie, mężowie, synowie. Pisali listy. Tęsknili i chcieli wrócić do ojczyzny… Nie dane im to jednak było…

Prawda o tej zbrodni musi pozostać w świadomości obecnych i przyszłych pokoleń Polaków. Nie możemy o niej zapomnieć choćby dlatego, że władze sowieckie uporczywie wypierały się swojego w niej udziału. Co nie było prawdą. Groby w Katyniu odkryli Niemcy, a kiedy w 1943 roku Rząd Polski wystąpił z oficjalną prośbą o wyjaśnienie faktu kto dokonał zbrodni ludobójstwa władze ZSRR zerwały z nim wszelkie stosunki i oskarżyły o współpracę z nazistowskimi Niemcami. Prawda ujrzała światło dzienne dopiero w 1990 roku.

Cześć i chwała Bohaterom!


tekst i fot. Justyna Tarczyńska
sekretarz Społecznego Komitetu "Dziękujemy za Wolność"

You have no rights to post comments