Dzisiaj jest: 9 Grudzień 2018    |    Imieniny obchodzą: Aneta, Leokadia, Wiesław

Mińskie niebo jeszcze tego nie widziało!

Ocena użytkowników:  / 6
SłabyŚwietny 

15-lat-w-nato.640x300Dni z Wojskiem Polskim – „Wspólnie tworzymy więcej"


Przypadająca w tym roku 15. rocznica wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego stanowi jeden z symboli odzyskanej wolności. Polska weszła do sojuszu państw demokratycznych, budujących i gwarantujących wzajemne bezpieczeństwo na zasadzie pełnej dobrowolności. W ciągu 15 lat obecności w Sojuszu w Wojsku Polskim dokonały się fundamentalne zmiany, które ukształtowały oblicze współczesnej, nowoczesnej i profesjonalnej armii. Dzięki uprzejmości Departamentu Wychowania i Promocji Obronności Ministerstwa Obrony Narodowej przybliżamy szczegóły niepowtarzalnego dla Mińska wydarzenia.


Piętnastolecie obecności w NATO to szczególna okazja do zaprezentowania społeczeństwu zmian zarówno w sferze funkcjonowania armii, jak również uzbrojenia, wyposażenia i wyszkolenia Wojska Polskiego. W listopadzie 2013 r. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Czesław Mroczek wystąpił z inicjatywą zorganizowania w dniach 10 – 11 maja 2014 roku otwartych dla społeczeństwa Dni z Wojskiem Polskim, wykorzystujących potencjał lotniska wojskowego w Mińsku Mazowieckim.


Gospodarzem Dni z Wojskiem Polskim jest 23. Baza Lotnictwa Taktycznego, na której lotnisku Prezydent RP Bronisław Komorowski dokona uroczystego otwarcia tego wydarzenia. Nie bez przyczyny jednostkę tę wybrano na miejsce ogólnopolskich Dni z Wojskiem Polskim. Żołnierze 23. BLT brali udział w największych w Europie lotniczych ćwiczeniach realizowanych w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego – Tactical Leader Programme, odbywających się w Hiszpanii. Co więcej, dwukrotnie brali oni udział w operacji wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej państw nadbałtyckich Litwy, Łotwy i Estonii Orlik – 1 w 2006 roku i Orlik – 3 w 2010 roku. Żołnierze – piloci i personel techniczny, pełnią dyżury bojowe w ramach systemu obrony przestrzeni powietrznej NATO. Jednostka wojskowa Sił Powietrznych w Mińsku Mazowieckim i jej żołnierze stanowią najlepszy przykład tego, w jaki sposób Wojsko Polskie angażuje się w realizację zadań w ramach zobowiązań sojuszniczych NATO.


Dni z Wojskiem Polskim będą wydarzeniem niepowtarzalnym. W ramach pokazów lotniczych przewidywane są przeloty samolotów F-16, MiG-29, SU-22, śmigłowców SH-2G, Mi-24, SW-4, MI-17, W-3 oraz samolotów transportowych C-130 Hercules i CASA C-295M. Planowane są pokazy statyczne uzbrojenia, wyposażenia i wyszkolenia współczesnego Wojska Polskiego, m.in. transporterów opancerzonych Rosomak, czołgów Leopard i PI-91, pojazdów typu Skorpion, Żbik i HMMWV. Ponadto planowany jest udział Zespołów Akrobatycznych „Biało-Czerwone Iskry" oraz „Orlik", jak również NATO-owskiego samolotu wczesnego ostrzegania typu E-3A (AWACS), który dotrze do Mińska Mazowieckiego prosto z bazy wojskowej w Geilenkirchenlogo 15 lat PL w NATO


Dni z Wojskiem Polskim obchodzone będą także w centrum miasta, gdzie oprócz pokazów statycznych sprzętu i uzbrojenia Wojska Polskiego, w dniu 10 maja zapowiadana jest parada i koncert orkiestr wojskowych (Stary Rynek). Z kolei o godz. 19.00, po zakończeniu pokazów na terenie lotniska wojskowego, zagra Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, największa instytucja artystyczna w Wojsku Polskim (plac przed Pałacem Dernałowiczów). W niedzielę, 11 maja burmistrz Marcin Jakubowski zaprasza na koncert upamiętniający przeprowadzone 25 lat temu pierwsze wolne wybory do parlamentu. „Mińsk Mazowiecki o wolności" to swoisty recital utworów z lat 80. i 90. często wyrażających bunt wobec ówczesnej władzy i dążenie do wolnej, niepodległej Polski. Wykonawcami będą mińskie zespoły muzyczne, które oprócz własnych utworów przygotowują ten specjalny, wolnościowy repertuar.


Współczesny potencjał Wojska Polskiego w kontekście funkcjonowania polskich sił zbrojnych to także wiedza, umiejętności i innowacyjność. Uczestnicy Dni z Wojskiem Polskim będą mogli poznać dorobek i osiągnięcia naukowo – techniczne uczelni wojskowych, tj. Akademia Obrony Narodowej, jak również wojskowych instytutów badawczych.


Koszty pokazów wojskowych, koncertu orkiestr oraz Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP leżą w zakresie Wojska Polskiego.


Z uwagi na lokalizację Dni z Wojskiem Polskim, uzgodnienia w zakresie ewentualnych utrudnień w ruchu drogowym prowadzone są obecnie z władzami samorządowymi.

Na terenie Mińska Mazowieckiego i w okolicy funkcjonuje komercyjna baza hotelowa i osoby zainteresowane tą formą pobytu w naszym mieście będą mogły we własnym zakresie organizować dla siebie noclegi.

Oprac. na podst. inf. przesłanych do tygodnika z MON i UM MM.

fot. MON

You have no rights to post comments