Dzisiaj jest: 23 Styczeń 2019    |    Imieniny obchodzą: Maria, Ildefons, Rajmund

Najlepsi gimnazjaliści z powiatu mińskiego czyli Supergimbus 2013

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Nr 86 str 10 Strefa szkoła Supergimbus wspólne do ramki Już po raz siódmy w Salezjańskim Gimnzajum im. Jana Bosko odbył się konkurs na najlepszego gimnazjastę powiatu mińskiego. W środę, 22 maja dziewiętnastu uczniów stanęło do walki o tytuł „Supergimbusa 2013”. W „Strefie” rozmawiamy z dwoma finalistami turnieju – Barbarą Frącz oraz Michałem Możdżonkiem...

 

Barbara Frącz, uczennica klasy III c Publicznego Gimnazjum w Mrozach wywalczyła tytuł „Supergimbusa 2013”, czyli najlepszego gimnazjalisty powiatu mińskiego.

 

Czym jest dla ciebie tytuł najlepszego gimnazjalisty powiatu mińskiego 2013 r.?

 

Barbara Frącz (B. F.) – To trudne pytanie :) Na pewno bardzo się ucieszyłam, bo pokonałam osiemnastu uczniów z różnych szkół. Choć po pierwszej serii w ogóle nie myślałam, że przejdę do finału, bo pytania były bardzo trudne. To ciekawe wyróżnienie i miło jest je otrzymać, choć tak naprawdę konkurs nie sprawdza faktycznego stanu wiedzy. Wszystko zależy od tego, na jakie pytanie się trafi. Myślę też, że Michał Możdżonek, który zajął drugie miejsce w konkursie, ma większe osiągnięcia w nauce niż ja. Jest laureatem olimpiad z matematyki i fizyki. Też do nich podchodziłam, ale nie przeszłam w żadnej do kolejnego etapu. Myślę, że po prostu miałam farta.

 

Jak się przygotowywałeś do „Supergimbusa 2013”?

 

B. F. – Można powiedzieć, że wzięłam w nim udział „z marszu”. Nie przygotowywałam się jakoś szczególnie. Bazowałam na wiedzy, którą miałam już w głowie. Oraz na okularach zerówkach, które pożyczyłam od przyjaciela :). Najwyraźniej „coś pożyczonego” przyniosło mi szczęście.

 

Pytania z jakich kategorii sprawiły ci największą trudność podczas konkursu?

 

B. F. – Z chemii. Zwłaszcza o radionuklidy, ponieważ w życiu nie słyszałam o czymś takim. Nie pamiętam, żeby uczono nas o tym w gimnazjum.

 

Masz jakiś specjalny sposób uczenia się?

 

B. F. – Właściwie nie. Jeśli muszę się nauczyć na klasówkę, to po prostu to robię. Rozpisuję sobie na kartce to, co muszę zapamiętać w formie map myśli, np. daty z historii, albo jakieś najważniejsze pojęcia z geografii czy z biologii. I to wystarcza.

 

Ile czasu dziennie poświęcasz nauce?

 

B. F. – Nie poświęcam jej jakoś przesadnie dużo czasu – maksymalnie pół godziny dziennie. Wychodzę z założenia, że jeśli czegoś trzeba się nauczyć, to się tego uczę. Ważne jest też, żeby pomiędzy czasem przeznaczonym na naukę a czasem na odpoczynek przebiegała wyraźna granica - jak się uczę, to nie myślę o rolkach, jak oglądam serial to nie rozmyślam o wyższych kwasach karboksylowych. Uważam też, że mózg do nauki musi być dobrze dotleniony, dlatego bardzo dużo jeżdżę na rowerze.

 

Nr 86 str 10 Strefa szkoła Supergimbus Basia Frącz 1 Masz jakieś pasje lub hobby?

 

B. F. – Uwielbiam śpiewać. Należę do Chóru Kameralnego Mińskiego Towarzystwa Muzycznego. Śpiewam tam od dwóch lat i w tej chwili jest to moja największa pasja i duma. Tak, moim największym hobby jest muzyka. Kiedyś bardzo dużo słuchałam nagrań grupy Queen i w dalszym ciągu mam ogromny sentyment do tego zespołu. A obecnie słucham tego, co mi wpadnie w uszy, nie patrzę ani na wykonawcę, ani na gatunek - czasem godzinami słucham smutnych piosenek o miłości, czasem rocka. To zależy od nastroju.

 

Co chciałbyś robić w przyszłości?

 

B. F. – O, mam dużo planów, np. chciałabym być tłumaczem języka chińskiego, choć nie bardzo się przykładam do jego nauki :) Myślałam też, że mogłabym być dietetykiem. Ale moim największym sekretnym marzeniem jest to, aby zostać wokalistką i śpiewać solo, albo w jakimś zespole. Albo w jakimś bardzo sławnym chórze, który jeździ w trasy koncertowe po całym świecie i nagrywa ścieżki dźwiękowe do filmów. Mam nadzieję, że kiedyś to osiągnę.

 

 

Michał Możdżonek, uczeń klasy III Gimnazjum im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku zajął II miejsce w konkursie „Supergimbus 2013”. A także został wyróżniony tytułem „Najlepszego Gimnazjalisty Miasta Mińsk Mazowiecki”.

 

Czym jest dla ciebie tytuł „Najlepszego Gimnazjalisty Miasta Mińsk Mazowiecki”?

 

Michał Możdżonek (M. M.) – To ukoronowanie mojej pracy, choć nie największe osiągnięcie, bo jestem laureatem dwóch konkursów przedmiotowych z matematyki i z fizyki. Można powiedzieć, że tytuł „Najlepszego Gimnazjalisty Miasta Mińsk Mazowiecki” jest dla mnie takim bonusem do tego wszystkiego, co robię.

 

Jak się przygotowywałeś do „Supergimbusa 2013”?

 

M. M. – Nie przygotowywałem się jakoś szczególnie. Jedynie powtórzyłem materiał z geografii, ponieważ tym przedmiotem nie interesowałem się tak, aby wszystko umieć.

 

Pytania z jakich kategorii sprawiły ci największą trudność podczas konkursu?

 

M. M. – Z biologii, ponieważ było tam dużo pytań związanych z roślinami, a nie jest to moja ulubiona część przedmiotu. I z języka polskiego, bo jestem bardziej „ścisłowcem” niż humanistą.

 

Masz jakiś specjalny sposób uczenia się?

 

M. M. – Lubię czytać książki, zarówno podręczniki z gimnazjum, ale też, np. z liceum czy dla studentów. To dla mnie najlepszy sposób, bo wtedy dużo zapamiętuję. Kiedy przeczytam jakiś fragment trzy razy, to ten materiał zostaje mi już na dobre w głowie. Niczego sobie nie zapisuję, nie robię notatek, czasem rozwiązuję zadania, żeby utrwalić to, o czym przeczytałem.

 

Nr 86 str 10 Strefa szkoła Supergimbus Michał Możdżonek Ile czasu dziennie poświęcasz nauce?

 

M. M. – Myślę, że łącznie z odrobieniem lekcji, jakieś dwie godziny. Ale nie ślęczę nad książkami z zegarkiem w ręku, robię sobie przerwy w uczeniu się.

 

Masz jakieś pasje lub hobby?

 

M. M. – Jestem harcerzem i lubię podróżować. W ramach drużyny harcerskiej organizujemy sobie, np. wycieczki po naszej okolicy. Ale chciałbym też zobaczyć różne miejsca w Polsce, np. Poznań czy Szczecin. A z dalszych wypraw, to marzy mi się wyjazd do Londynu. Lubię też jeździć na rowerze i pływać żaglówką.

 

Co chciałbyś robić w przyszłości?

 

M. M. – Tak naprawdę, skupiam się na tym, co robię teraz. Owszem, czasem myślę, że mógłbym zostać, np. naukowcem, ale marzenia się zmieniają i nigdy nie wiadomo, co mi przyjdzie do głowy i jak potoczy się życie. Na pewno chciałbym pójść na jakieś dobre studia, np. techniczne, albo związane z nauką matematyki lub fizyki. I w zależności od dokonanego wyboru, będę się później zastanawiał, w jakim zawodzie będę pracował.

Rozmawiał i fot. Dariusz Mieczysław Mól

 

Supergimbus 2013

W konkursie, oprócz Barbary Frącz i Michała Możdżonka wzięli udział: Milena Bąk (Salezjańskie Gimnazjum w Mińsku), Mateusz Gadomski (Gimnazjum w Kałuszynie), Bartosz Guzy (Gimnazjum nr 1 w Sulejówku), Damian Kawka (Gimnazjum w Zamieniu), Konrad Kobrzak (Gimnazjum w Okuniewie – w konkursie zajął III miejsce), Filip Kraszewski (Gimnazjum w Hucie Mińskiej), Karol Łuniewski (GM nr 3 w Mińsku), Michał Mirończuk (Gimnazjum w Halinowie), Małgorzata Paska (Gimnazjum w Stojadłach), Rafał Rek (Gimnazjum w Dobrem), Klaudyna Soczewka (Gimnazjum w Siennicy), Jakub Stojak (Gimnazjum w Żakowie), Damian Szubiński (GM nr 1 w Mińsku), Zuzanna Woźniewicz (GM nr 2 w Mińsku), Julia Zalewska (Gimnazjum w Cegłowie), Aleksandra Zawadka (Gimnazjum w Wielgolesie) oraz Marcin Zioło (Gimnazjum w Jakubowie).

Konkurs podzielony był na rundy, w których zawodnicy musieli odpowiedzieć na pytania obejmujące zakres materiału klasy I i II gimnazjum z języka polskiego, matematyki, fizyki, chemii, biologii, historii, informatyki i religii. W tym roku zwycięzcy turnieju otrzymali w nagrodę, mi.in.: nowoczesne tablety. Gratulujemy wszystkim gimnazjalistom :)

You have no rights to post comments