Dzisiaj jest: 23 Październik 2018    |    Imieniny obchodzą: Marleny, Edwarda, Seweryna

Zachęcić dziecko do czytania

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Mariola KalinowskaCzy chcemy czy nie, mózg czyta od urodzenia. Najpierw jest to czytanie rzeczywistości, czyli rozpoznawanie twarzy lub otoczenia. Później zamieniamy czytanie obrazów na czytanie symboli (alfabetu). Nie ma więc żadnych powodów dla których nie możemy czytać szybko, z łatwością i chęcią, bo czytanie jest jedną z naszych naturalnych predyspozycji.

Jeżeli twoje dziecko nie lubi czytać lub ma trudności z czytaniem, to zastosuj kilka ćwiczeń, które pomogą mu zmienić nastawienie.

 

1. Proponuj książki, które naprawdę są ciekawe i dostosowane do wieku dziecka.

Nie tylko  fabularne, ale również techniczne, czy omawiające zjawiska przyrody. Dobrze sprawdzają się też książki z eksperymentami do samodzielnego wykonania, opisujące ciekawe gry i zabawy. Celem jest pokazanie dziecku, że z książek można się czegoś fajnego dowiedzieć, nauczyć się sztuczki, którą można zaimponować przed kolegami czy nowej zabawy.

 

 

uczyć czytać2. Wszystko, co czytasz dziecku podkreślaj palcem (ołówkiem, wskaźnikiem).

 

Dziecko, które ma problemy z czytaniem chętnie będzie słuchało, jak ktoś mu czyta. Z kolei obserwowanie podkreślanego tekstu będzie podnosiło zdolności czytelnicze i zwiększało zasób znanych słów. Dziecko będzie się nie tylko osłuchiwać z tekstem, ale też „opatrywać” – zapamiętywać, jak czytany na głos wyraz się pisze.

 

3. Często jedynym sposobem, by sprawdzać jak dziecko czyta, jest nakaz, by czytało na głos.

 

Bywa, że dzieci wtedy bardziej skupiają się na formie czytania niż na treści. Skuteczniejszą metodą jest samodzielne przeczytanie tekstu po cichu, a potem zadawanie pytań otwartych, np.: co ci się najbardziej podobało?, jak oceniasz postępowanie bohatera?, zauważyłeś gdzie był opis wyglądu tej dziewczynki? Udzielanie przez dziecko odpowiedzi na takie pytania uczy samodzielnego myślenia, wnioskowania, formułowania wypowiedzi, ale przede wszystkim pokazuje, że w czytaniu liczy się treść, a nie to, czy ktoś się jąka i zacina przy czytaniu na głos.

 

Dzieci maja mnóstwo napięć i stresów związanych z czytaniem. Dlatego rodzice powinni zauważać każdy, nawet najdrobniejszy sukces czytelniczy, chwalić, nagradzać, ale przede wszystkim muszą być przykładem wytrawnego czytelnika. Pamiętajmy, że dzieci uczą się przez naśladownictwo. Widząc rodzica z książką, same będą po nią sięgać. Dlatego dzielmy się z najbliższymi wrażeniami z przeczytanej właśnie lektury, wymieniajmy książkami z domownikami, członkami rodziny, znajomymi, róbmy wyprawy do biblioteki czy księgarni. Wspólne wybieranie książek, a potem ich  czytanie wzmacnia więzi w rodzinie. Zbliżające się ferie zimowe będą ku temu doskonałą okazją.

 

Warto też wiedzieć, że lista ciekawych książek dla dzieci dostępna jest na stronie www.całapolskaczytadzieciom.pl w zakładce „Złota lista”.

Rodziców chcących podnieść u swoich dzieci umiejętności czytelnicze zapraszamy w ferie do Akademii Nauki w Mińsku na bezpłatne warsztaty.

 

Mariola Kalinowska

Dyrektor Akademii Nauki w Mińsku. Od 7 lat trener aktywnej nauki i rozwoju intelektu dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

You have no rights to post comments