Woda to życie
Dzisiaj jest: 20 Sierpień 2018    |    Imieniny obchodzą: Sabina, Sobiesław, Bernard

Woda to życie

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Woda pah Na co poświęcam dwie godziny dziennie? Na lekcje tańca, naukę angielskiego, siedzenie przed komputerem na Facebooku, skakanie po kanałach telewizyjnych? Co by było, gdybym te dwie godziny musiała poświęcić na wędrówkę? Wędrówkę po życie?

 

Woda jest niezbędna do życia i rozwoju wszystkich żywych stworzeń. Niestety, wszyscy przyczyniamy się do zmniejszenia jej zasobów na świecie. Warto, byśmy doceniali posiadanie nieograniczonego dostępu do wody pitnej i tego, że mamy możliwość korzystania z niej o każdej porze. Nie zawsze jesteśmy świadomi problemów wynikających z tego rodzaju niedoboru, ponieważ brak wody pitnej nie uśmierca ludzi w sposób tak spektakularny i czytelny dla opinii publicznej, jak powodzie, trzęsienia ziemi, huragany, tsunami i wojny. W krajach Afryki Południowej kobiety, zamiast zajmować się domem, wędrują po wodę każdego dnia około dwie godziny, pokonując dystans średnio sześciu kilometrów, niosąc kanistry (jeden może mieścić nawet 20 litrów wody). Do studni po wodę wysyłane są także dziewczynki, które tracą tym samym możliwość edukacji. Każdego dnia stają przed wyborem – iść do szkoły, czy po wodę dla swojej rodziny. Ale wybór jest oczywisty, bo bez wody nie przeżyją one i ich najbliżsi. Ponadto, każdego roku, z powodu chorób wywołanych brakiem wody, takich jak malaria, cholera, gruźlica, denga i zapalenie opon mózgowych, dzieci opuszczają 443 miliony godzin lekcyjnych. Co roku z powodu braku wody umiera 2 miliony ludzi, co można porównać do zniknięcia z powierzchni ziemi miasta wielkości Warszawy.

 

Zastanówmy się, czy nie warto byłoby pomóc tym, którzy takich udogonień, jeśli chodzi o dostęp do wody pitnej nigdy mieć nie będą. Niewielkie wyrzeczenia z naszej strony, jak podlewanie kwiatów w ogródku deszczówką, zamontowanie w toalecie spłuczki z funkcją „STOP”, naprawienie cieknącego kranu oraz dokręcanie go w czasie mycia zębów, szybki prysznic, zamiast długich kąpieli w wannie. Wszystko to pozwala nam oszczędzić nie tylko nasze pieniądze, ale także życiodajne zasoby wody, które według naukowców do 2050 roku zmniejszą się o jedną trzecią.

 

Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku uczestniczy w projekcie „Szkoła Humanitarna”. Poprzez różnorodne działania pragniemy zwiększyć swoją wiedzę z zakresu globalnych współzależności oraz nauczyć starszych i młodszych odpowiedzialności i solidarności z mieszkańcami krajów Południa. Do naszych przedsięwzięć angażujemy również uczniów innych szkół, jak również mieszkańców miasta, przygotowując zajęcia w szkołach i przedszkolach, gry miejskie, happeningi, wystawy. Tematem tegorocznego projektu jest właśnie problem braku wody w Sudanie Południowym. Przekazując innym informacje na temat sytuacji w tym kraju, pragniemy uwrażliwić społeczeństwo na problem jej marnowania oraz zachęcić do wsparcia kampanii Polskiej Akcji Humanitarnej, budującej studnie, które będą mogły zaopatrywać Sudańczyków w wodę pitną. Mamy realny wpływ na panującą tam sytuację dzięki możliwości przekazywania 1% podatku na działania PAH, ofiarowywaniu darowizn, zakupom w internetowym sklepie PAH (www.sppah.org.pl). Do tej pory Polska Akcja Humanitarna wybudowała w Sudanie Południowym 106 studni. Koszt jednej z nich to około 60 tys. złotych.


W środę, 22 maja przeprowadziliśmy grę miejską, w której uczestniczyły trzy szkoły podstawowe z Mińska. Dzieci miały za zadanie wykonać kilka zadań na terenie miasta. W rywalizacji zwyciężyła grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 5, wygrywając nagrodę ufundowaną przez burmistrza Marcina Jakubowskiego oraz karnety na basen sponsorowane przez dyrektora MOSiR Roberta Smugę. Drugie miejsce na podium objęła Szkoła Podstawowa nr 1, a trzecie Szkoła Podstawowa nr 2.

Oszczędzanie wody nie jest trudne, a dzięki drobnym zmianom w naszych domach, możemy przyczynić się do wielkich zmian w trybie życia ludzi na kontynencie Afrykańskim. Warto o tym pamiętać, gdy znów nie zakręcimy dobrze kranu...

You have no rights to post comments