Dzisiaj jest: 23 Styczeń 2019    |    Imieniny obchodzą: Maria, Ildefons, Rajmund

W obronie prawa człowieka

Ocena użytkowników:  / 5
SłabyŚwietny 

Nr 83 str 9 Strefa obyczajów prawa człowieka Zagadnienie obrony praw człowieka wzbudza znaczne kontrowersje. Wbrew powszechnej opinii, problemy takie nie występują wyłącznie w takich krajach jak Turcja, Rosja czy Ukraina, ale, niestety, także w Polsce. Dlatego 21 i 22 kwietnia odbyła się kolejna naukowa konferencja w Sejmie RP „Uniwersalny i regionalny wymiar ochrony praw człowieka; nowe wyzwania – nowe rozwiązania”.

 

Zagadnienia ochrony praw człowieka skupiają prawników-praktyków i prawników-naukowców oraz polityków, którzy razem starają się opracować i przedyskutować aktualne problemy wraz ze znalezieniem rozsądnych rozwiązań. Bardzo się cieszę, że mogłem wziąć w niej udział, jako kierownik organizacyjny tego przedsięwzięcia, sekretarz jednego z paneli dyskusyjnych oraz jako prelegent. Kierownikiem naukowym konferencji był prof. dr. hab. Jerzy Jaskiernia. Na konferencje przybyli również Leszek Moczulski (założyciel KOR i ROPCiO), prof. Andrzej Rzepliński (prezes Trybunału Konstytucyjnego), Ryszard Kalisz (szef Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka), prof. Marek Zubik (sędzia Trybunału Konstytucyjnego). Dopisali również zagraniczni goście, był m. in. Axel Schmidt-Gödelitz (były minister w rządzie Helmuta Kohla), prof. Herbert Schambeck (były prezes Austriackiej Federalnej Rady), czy prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Byłych Parlamentarzystów Machtild de Jong. Ogólnie, w trzydniowej konferencji uczestniczyło ponad 460 gości z Polski i zagranicy. Warto zaznaczyć, że przesłanie na konferencje wydał również prezes Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

 

Bardzo optymistyczny jest fakt, że bardzo wielu polskich prawników i polityków, posiadających konkretne sympatie polityczne jest w stanie odłożyć je na bok i wspólnie rozmawiać. Jest to tym bardziej ważne, że Rzeczpospolita Polska również zbyt często narusza prawa człowieka. Najbardziej znamienna była obecność Leszka Moczulskiego, człowieka, który dużo poświęcił dla praw człowieka – aktywnie pomagał nie tylko robotnikom, ale wszystkim ludziom, który potrafi usiąść przy jednym stole ze swoimi byłymi przeciwnikami politycznymi oraz rozmawiać na temat aktualnych problemów i nowych rozwiązań. Znamienne, że Moczulski pomagał w obronie praw człowieka na długo zanim stało się to modne, a wręcz przeciwnie – było przedmiotem represji.

 

Najpoważniejszym zarzutem skierowanym wobec Polski jest niewydolny system sprawiedliwości, a zwłaszcza czas oczekiwania na rozprawę oraz orzeczenie, a w sprawach karnych zbył długie przetrzymywanie oskarżonych bez sądu. W kuluarach mówiło się również o sprawie domniemanego przetrzymywania i torturowania talibów na terytorium RP. Goście z uznaniem wypowiadali się zarówno o poziomie, jak i samej organizacji Konferencji. Wielu z nich zapowiedziało, że za rok również będą uczestniczyć w tym przedsięwzięciu, z czego można wnioskować, że takie spotkania są niezwykle potrzebne. Zbierając materiały pokonferencyjne, prawdopodobnie zostaną przedstawione aż trzy tomy tekstów postulujących rozwiązania w wielu dziedzinach prawa. Miejmy nadzieję, że zostaną one także wprowadzone do polskiego prawodawstwa, aby prawa człowieka nie były łamane.

 

Tekst i fot. Bartosz Mendyk

You have no rights to post comments