Dzisiaj jest: 23 Styczeń 2019    |    Imieniny obchodzą: Maria, Ildefons, Rajmund

„Kusy” bez barier - GM3 a niepełnosprawność

Ocena użytkowników:  / 2
SłabyŚwietny 

Nr 79 str 4 Strefa informacji kusy bez barier Czy niepełnosprawność może być wyrokiem? Niestety tak, może, ale nie musi, zwłaszcza jeśli jest się niepełnosprawnym uczniem Gimnazjum Miejskiego nr 3. To wyjątkowe miejsce już dwa lata temu otworzyło się na potrzeby niepełnosprawnych nastolatków.

Wygodne podjazdy dla wózków inwalidzkich oraz winda w GM 3 usprawniają poruszanie się uczniów po szkole. Ale zdajemy sobie sobie sprawę, że rozwiązania techniczne, mimo że są bardzo ważne, to nigdy nie zastąpią pomocy człowieka. Stąd właśnie liczne zajęcia i wyjazdy integracyjne, w czasie których nasi niepełnosprawni uczniowie otoczeni są opieką rówieśników. W chwili obecnej szkoła posiada dwie klasy integracyjne. Takie zespoły klasowe prowadzone są przez dwóch wychowawców, z których jeden spełnia funkcję wspomagającą. Dodatkowo, prowadzone są również zajęcia z psychologiem i pedagogiem, aby móc w pełni wykorzystać potencjał wszystkich naszych uczniów.

Aby uwrażliwić uczniów GM3 na problemy ludzi niepełnosprawnych, nauczycielki: Aleksandra Bielecka i Agnieszka Szostak zorganizowały w marcu wyjazd do Warszawy na „Niewidzialną wystawę”, która umożliwiła uczniom interaktywną podróż w niewidzialny świat, podczas której mogli wypróbować, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, węchu, równowagi. Ich przewodnikami były osoby niewidome lub niedowidzące. Każdy zrozumiał, że osoba niewidoma jest taka sama, jak my. Jedyne, czym się różni, to sposób odkrywania świata. W przyszłym roku GM3 planuje utworzyć pierwszą klasę integracyjną i liczymy, że uczniowie będą postrzegać „trójkę” jako szansę na rozwijanie swoich umiejętności.

Tekst i fot. Aleksandra Bielecka, Agnieszka Kurel (GM3)

You have no rights to post comments