Dzisiaj jest: 23 Styczeń 2019    |    Imieniny obchodzą: Maria, Ildefons, Rajmund

Podsumowanie kampanii „Nasz wspólny świat”

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Nr 77 str 17 Strefa nieobojętnych obchody glowne Uroczyste podsumowanie kampanii społecznej „Nasz wspólny świat” oraz Powiatowe Obchody Światowego Dnia Inwalidów i Ludzi Niepełnosprawnych odbyły się w środę, 20 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mińsku.

 

Kampanię i obchody przygotowała dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych w Ignacowie oraz Stowarzyszenie na rzecz dzieci upośledzonych umysłowo „Dzieciom Radość”. Na terenie miasta zawisły billboardy i banery ukazujące przedstawicieli władz Powiatu, Miasta i Gminy we wspólnym działaniu z osobami niepełnosprawnymi. Rozpowszechniano także ulotki informujące o osobach niepełnosprawnych, a także o organizacjach i instytucjach działających na ich rzecz. Ogłoszono również konkurs fotograficzno-plastyczny „Nasz Wspólny Świat” dla uczniów szkół ponadpodstawowych. A w MBP odbyło się wzruszające spotkanie, na którym stawiło się wielu znakomitych gości.

 

– Dziękuję, że tak licznie odpowiedzieli państwo na nasze zaproszenie. To świadczy o tym, że problem osób niepełnosprawnych nie jest nam wszystkim obcy. Od 50 lat staramy się edukować całe społeczeństwo na rzecz osób niepełnosprawnych i mam nadzieję, że przynosi to efekty – powiedziała Janina Brzeszkiewicz, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Ignacowie.

 

– Dzisiaj podsumowujemy pewne działania, ale to nie oznacza, że kończymy tym aktywności na rzecz osób niepełnosprawnych. Myślę, że duża część problemów ludzi, które potrzebują pomocy została już rozwiązana, ale jeszcze sporo zadań przed nami, aby osoby niepełnosprawni nie spotykali się z przeszkodami i barierami w codziennym życiu – oświadczył Antoni Jan Tarczyński, starosta miński.

 

– Bardzo się cieszę, że mogłem wziąć udział w kampanii „Nasz Wspólny Świat”, gdyż bardzo trafnie przybliża nas ona do integracji z osobami niepełnosprawnymi. Ale przed nami jeszcze wiele pracy, aby osoby te czuły się stuprocentowymi i pełnoprawnymi mieszkańcami Mińska i powiatu – stwierdził burmistrz Marcin Jakubowski.

 

Z kolei wójt Gminy Mińsk Mazowiecki Antoni Janusz Piechoski wspomniał o pewnych przykrych incydentach, które miały miejsce podczas kampanii. Osoba, która była z nim na bilbordzie została obrażona różnymi dopiskami, które ktoś namalował na plakacie. Szkoda, że ci, którzy dopisywali głupie hasła nie byli w środę w MBP. Może, gdyby obejrzeli przedstawienie mówiące o nietolerancji i strachu przed otwarciem się ludzi na osoby niepełnosprawne, zastanowiliby się przed tak bezdusznym działaniem. Może, gdyby zobaczyli Kamila Kurana (na wózku) i Annę Rybarczyk, którzy zaprezentowali się w tańcach latynoamerykańskich zastanowiliby się, że tak naprawdę dzielą nas tylko nasze uprzedzenia. Może gdyby posłuchali Adama Staszczaka, niewidomego organisty zrozumieliby, że otaczająca nas rzeczywistość to tak naprawdę nasz wspólny świat. Gościem specjalnym spotkania był dziennikarz i prezenter „Wiadomości” Krzysztof Ziemiec.

– W życiu jest tak, że nie żyjemy dla siebie, wręcz odwrotnie – żyjemy dla innych i bardzo się cieszę, że jestem w gronie tych, którzy pomagają osobom niepełnosprawnym i dają im do zrozumienia, że są dla nas bardzo ważne – powiedział Krzysztof Ziemiec.

 

W MBP nagrodzono również młodzież, która została wyróżniona w konkursie „Nasz Wspólny Świat”.

 

Oprac. i fot. DM

You have no rights to post comments