Dzisiaj jest: 23 Styczeń 2019    |    Imieniny obchodzą: Maria, Ildefons, Rajmund

Zeszłoroczny wynik pobity

Ocena użytkowników:  / 2
SłabyŚwietny 

dkms1Już dwie akcje charytatywne na rzecz ratowania zdrowia i życia Moniki Pietrak-Więch zostały w Mińsku zorganizowane przy współudziale stowarzyszenia "Pozytywka". Dzisiaj do naszego miasta zaproszono Fundację DKMS Polska, która prowadzi Bazę Dawców Komórek Macierzystych. Od godz.10.00 w Miejskim Domu Kultury w pomieszczeniach po dawnej czytelni grupa wolontariuszy rejestrowała ochotników, którzy chcieliby zostać dawcami szpiku kostnego. Jeśli nie Monika, to ktoś inny może mieć szansę na odnalezienie swojego "bliźniaka genetycznego". Może wśród mińszczan?

Dawcą mogła zostać każda ogólnie zdrowa osoba w wieku pomiędzy 18 a 55 r.ż., niezarejestrowana w innej bazie dawców i nieposiadająca wykluczeń zawartych na odrębnej liście - szczegóły na www.dkms.pl dkms2

Zarejestrować mogły się również kobiety w ciąży i dzisiaj jedna taka pani skorzystała z tej możliwości. Jednak tymczasowo nie będzie mogła zostać dawcą aż do upłynięcia 6. miesiąca po porodzie.

Jak pokazują statystyki, w ciągu 10 lat od rejestracji, max. 5 na 100 zarejestrowanych osób zostaje dawcą.

W dzisiejszej akcji w MDK pomagało wielu wolontariuszy m.in. harcerki i harcerze z Hufca ZHP "Mazowsze", członkowie "Pozytywki" i osoby prywatne. Ciepły posiłek przygotowali Agencja "Tatulo" Dariusza Wąsika oraz restauracja La Bella, lekarzem dyżurującym była Wioleta Filip-Kleszcz, a krew pobierał zastęp przesympatycznych pielęgniarek. Wolontariusze i personel medyczny rozpoznawalni byli po koszulkach, na których umieszczono karykaturę Moniki Pietrak-Więch autorstwa Wojtka "Cihego" Cichonia.

Uczestników "Dnia dawcy" odwiedziła też Monika, która mimo dyskomfortu towarzyszącego jej w trakcie choroby, nie mogła sobie odmówić przyjścia i podziękowania wszystkim za zaangażowanie. A było za co dziękować, bo 152 zarejestrowane dziś osoby to więcej niż rok temu.


fot. Aneta Sasim i Strefa Mińsk


dkms3


dkms4 

You have no rights to post comments