Dzisiaj jest: 21 Listopad 2018    |    Imieniny obchodzą: Albert, Janusz, Konrad

Tacy sami

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

tacy sami

Samotność, wyobcowanie i odrzucenie to stany, których pewnie każdy z nas kiedyś w życiu doświadczył – jedni tylko na chwilę, inni na całe lata. Każdy, jednak kto tego „zasmakował” wie, że trudno z takiego stanu wyjść bez przyjaciół, rodziny, sąsiadów, życzliwych ludzi, którzy sprawią, że nasze życie nabierze sensu i kolorów. Dlatego warto zastanowić się nad tym, czy gdzieś blisko nas, nie żyje ktoś, komu nasz uśmiech, akceptacja, zwyczajna pogawędka i zainteresowanie sprawią, że wróci radość życia.


„Tacy sami, a ściana między nami” – słowa z przeboju grupy Lady Pank idealnie oddają ową samotność, jaką oddzieleni są od „pełnosprawnych” wychowankowie Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy (PŚDS) mieszczącego się w Mińsku. Justyna Juszczak, dyrektor Domu, pokazała mi Mińsk jako miejsce, w którym warto aktywnie działać na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie i jak wiele jeszcze należy zmienić, aby przełamać stereotypy, lęki i uprzedzenia. Jej podopieczni to osoby, z niepełnosprawnością intelektualną i często związanymi z tym ograniczeniami funkcji ruchowych. Ten właśnie rodzaj niepełnosprawności sprawia, że ludzie są naznaczeni, izolowani, budzą nasz lęk, a czasami, co gorsza, kpiny i brak szacunku. Pani Justyna stara się o to, aby zintegrować mińszczan ze swoimi podopiecznymi, pokazać jak wartościowymi i utalentowanymi są osobami. Wystarczy przyjść do ośrodka i zobaczyć, jak piękne prace plastyczne wychodzą spod ich rąk. Oni wcale nie potrzebują litości – to ostatnia rzecz, jaka jest im potrzebna.

 

– Mamy wiele do zaoferowania mińszczanom. Chcemy dawać, a nie brać. Organizujemy wiele ciekawych imprez i działań artystycznych, na których każdy mińszczanin jest mile widziany. Zapraszamy, bo dla naszych wychowanków najważniejsze jest to, żeby nauczyć się żyć w normalnym środowisku z normalnymi ludźmi. „Pełnosprawni” obawiają się kontaktów z osobami niepełnosprawnymi, ich nieprzewidywalności, nie chcą być kojarzeni z takimi znajomymi, mają negatywne i zarazem mylne o nich wyobrażenie. A tymczasem ja tak wiele czerpię od moich wychowanków. Uczę się od nich odwagi, radości życia, innego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. Wzrusza mnie ich niewinność i bezinteresowność – przekonuje Justyna Juszczak.

 

Najważniejsza umiejętność, jaką muszą osiągnąć wychowankowie PŚDS to samodzielność (nie mylić z samotnością). Dlatego mile widziani są wszyscy, którzy być może też czują się samotni, albo nie boją kontaktów z niepełnosprawnymi i zechcą uczestniczyć w zajęciach manualnych, we wspólnym gotowaniu, przygotowywaniu spektakli teatralnych, robieniu wielu ciekawych rzeczy. Mamy nadzieję, że lęk przed osobami niepełnosprawnymi wynika tylko i wyłącznie z niewiedzy o nich. Poznajcie więc Justynę i Jarka – przeczytajcie o czym marzą i jak postrzegają samotność...

 

 

tacy sami

Justyna K.

 

„Marzę o poznaniu nowych ludzi, którzy chcieliby zostać moimi przyjaciółmi! Marzę o dalekim bezkresnym morzu, o spokojnej przystani na całe życie. Samotność to stan, kiedy nikt mnie nie rozumie i nie wspiera mnie w trudnych chwilach, to pragnienie obecności drugiego człowieka.

 

 Jarek T.

 

„Marzę o podróżach dookoła świata, poznaniu nowych ciekawych miejsc, tradycji z nimi związanych”. Samotność to smutek. Samotność to pustka. Samotność to przygnębienie. Samotność  to serca pragnienie, by pojawił się ktoś, kto smutek w radość odmieni. Kto z Tobą się zawsze podzieli, pocieszy, poradzi. Już wiesz Kto to jest? Przyjaciel, Bratnia dusza. Pytasz, gdzie On jest? Tuż obok... Blisko...Tak blisko...Jak dobrze że jest!

 

Takich osób, jak Justyna czy Jarek jest w PŚDS wiele. Wystarczy zamienić z nimi słowo, aby przekonać się, że ściana postawiona pomiędzy nimi, a nami jest łatwa do zburzenia. Trzeba tylko zacząć wspólnie coś robić. A jest w czym wybierać. Oto kilka działań, na które w niedalekiej przyszłości będą mińszczanie:

 

- Wystawa fotografii  „Odnalezione piękno – Odkryta tożsamość” – osoba niepełnosprawna w obiektywie (już można ją oglądać w MZM)

 

- Projekcja filmów o tematyce dotyczącej niepełnosprawności (styczeń/luty 2012 r.)

 

- Wędrująca wystawa plastyczna „ Stop-nietolerancji ” (luty-maj 2012 r.)

 

- Spektakl teatralny „Ciaptak – czyli rzecz o tolerancji” (marzec 2012 r.)

 

- Wystawa uliczna fotografii wielkoformatowej „Odnalezione piękno – Odkryta tożsamość” – osoba  niepełnosprawna w obiektywie (kwiecień 2012 r.)

 

Wszyscy, którzy chcieliby wspólnie z wychowankami PŚDS wspólnie coś zrobić, podajemy namiar: Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy, ul. Sosnkowskiego 43, 05-300 Mińsk Mazowiecki, tel. 25 759 32 98

You have no rights to post comments