Dzisiaj jest: 12 Grudzień 2018    |    Imieniny obchodzą: Joanna, Aleksandra, Dagmara

„Moda na polski” w Gimnazjum Miejskim nr 2 już po raz trzeci.

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Nr 73 str 11 Strefa młodych moda na polski 2 Święto Języka Polskiego „Moda na polski” było obchodzone w Gimnazjum Miejskim nr 2 im. Jana Pawła II już po raz trzeci. Ale po raz pierwszy do wspólnych językowych zmagań zaproszono uczniów i nauczycieli ze wszystkich gimnazjów z Mińska.

 

– Celem organizatorów było stworzenie możliwości mądrej rywalizacji w formie zabawy połączonej z intelektualną przygodą oraz uwrażliwianie młodych ludzi na piękno i bogactwo języka polskiego. Uważam, że udział w konkursie może być też inspiracją do pogłębiania wiedzy polonistycznej oraz zachętą do obchodzenia w szkołach Międzynarodowego Dnia Języka Polskiego, który przypada 21 lutego – powiedziała Agnieszka Kożuchowska, pomysłodawczyni zabawy i nauczycielka języka polskiego z GM 2.

 

I właśnie w czwartek, 21 lutego w GM 2 stawili się uczniowie ze wszystkich mińskich gimnazjów, aby zabłysnąć wiedzą o ojczystym języku. Multimedialny konkurs był podzielony na sześć tematycznych kategorii: „corridę ortograficzną”, „zabawę z językiem polskim”, „językową łamigłowę”, „teksty kultury”, „literaturę” oraz tajemnicę słowników”. Drużyna z każdej szkoły, reprezentowana przez trzy osoby – jednego pierwszoklasistę, jednego drugoklasistę i jednego trzecioklasistę, pisemnie odpowiadała na pytania wyświetlane na ekranie. W każdej rundzie było ich sześć: dwa bardzo łatwe, dwa nieco trudniejsze i dwa najtrudniejsze. Nad przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: Małgorzata Gutowska-Adamczyk (autorka wielu książek dla młodzieży i dla dorosłych), Elżbieta Sieradzińska (bibliotekarka, podróżniczka, piosenkarka, na co dzień pracująca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mińsku) i Iwona Krasuska (przewodnicząca mińskiego oddziału Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów i nauczycielka języka polskiego). Trzeba przyznać, że rywalizacja była zacięta, ale wszyscy przede wszystkim dobrze się bawili. Najwięcej punktów, bo aż 53 zdobyli uczniowie Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II i zajęli pierwsze miejsce. Drugie miejsce przypadło młodzieży z Gimnazjum Miejskiego nr 1 im. Gen. Władysława Andersa (44 punkty), a trzecie – Gimnazjum Salezjańskiemu im. św. Jana Bosko (40 punktów). Wyróżnienia otrzymali uczniowie Gimnazjum im. Polskiej Macierzy Szkolnej (39 punktów) i Gimnazjum Miejskiego nr 3 im. Janusza Kusocińskiego (32 punkty).

Nr 73 str 11 Strefa młodych moda na polski główne

– Serdecznie dziękuję za udział w konkursie. Dla mnie wszyscy jesteście zwycięzcami naszej zabawy. Nawet ja nie znałem odpowiedzi na niektóre pytania, tym bardziej jesteście wielcy i wyjątkowi – stwierdził Grzegorz Wyszogrodzki, dyrektor GM 2.

 

– Przygotowywaliśmy się do konkursu na lekcjach polskiego. Owszem, trochę kosztowało nas to pracy, ale się opłaciło, bo zajęliśmy pierwsze miejsce. Fajnie jest zwyciężać i mamy poczucie, że nie zawiedliśmy naszej szkoły – opowiadali tuż po konkursie Alicja Sadowska, Adrian Lech i Magdalena Witowska z trzeciej klasy GM 2.

 

– Pytania z ortografii były bardzo proste, ale z literatury, jak dla mnie, były trudne – podsumowała językowe zmagania Karolina Gańko z GM 1.

 

– Język polski to ważna sprawa, dlatego solidnie przygotowywałem się do konkursu. Najwięcej kłopotu sprawiły mi pytania z literatury, a najlepiej czułem się w ortografii. W sumie, nad wieloma pytaniami trzeba się było dobrze zastanowić. Ale było bardzo fajnie. I cieszę się, że w jury była pani Małgorzata Gutowska-Adamczyk, co na pewno uświetniło to wydarzenie – zapewnił Karol Adamiec z drugiej klasy Gimnazjum Salezjańskiego.

 

 

– Gimnazjaliści wykazali się dużą wiedzą i chęcią zgłębiania tajemnic polszczyzny. Udowodnili też, że językiem polskim można się bawić oraz przeżywać sportowe emocje. Mam nadzieję, że konkursy polonistyczne wyłonią silną grupę przyszłych olimpijczyków oraz stworzą w środowisku uczniowskim pewien szlachetny snobizm. Z przyjemnością wezmę udział w przyszłorocznym konkursie, albowiem ja również dzięki niemu poszerzyłam moją wiedzę. Cieszę się, że w moim rodzinnym mieście istnieje moda na język polski – powiedziała „Strefie” Małgorzata Gutowska-Adamczyk.

 

Oprac. i fot. DM

You have no rights to post comments