Dzisiaj jest: 13 Grudzień 2018    |    Imieniny obchodzą: Łucja, Otylia, Eugeniusz

Co się dzieje na kirkucie?

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 


DSC 1382

Już od trzech tygodni trwają intensywne prace związane z wycinaniem drzew i krzewów na mińskim kirkucie. Niestety to, co się dzieje obecnie na cmentarzu z daleka nie przypomina długo oczekiwanych „porządków”, lecz totalne pobojowisko oraz ewidentny brak wyobraźni i ludzkich kompetencji.

Wycięto już kilkadziesiąt drzew, w tym większość ogromnych topoli i wielkie stare dęby, które spadając na ziemię uszkadzały lub „powalały” zabytkowe macewy. Najbardziej zdewastowane są nagrobki w okolicy pomnika i wejścia głównego, które teraz symbolizuje samotnie stojąca brama otoczona hałdami patyków, liści i trocin. Patrząc na wystające spod zwałów gałęzi nagrobki nasuwa się pytanie: jak to możliwe, że zabytek wpisany do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (numer rejestru 373-A z 31.01.2005r.) jest dewastowany bez żadnego nadzoru? Kto za to odpowiada? Pytań jest dużo więcej, a okoliczni mieszkańcy alarmują: „Macewy nie są zabezpieczone i codziennie jakaś pada ofiarą ludzkiej głupoty. Bezpowrotnie znikają zdrowe dęby, a wciąż stoją stare i spróchniałe drzewa owocowe. Samochody ciężarowe i ciężki sprzęt wjeżdża bez ograniczeń na teren cmentarza, niszcząc małe nagrobki wystające z ziemi. Jak można dopuścić do takiej rzezi drzew, wandalizmu i podstawowych zaniedbań? Niech ktoś wreszcie coś zrobi!...”

Oczekując na oficjalne stanowiska władz miasta, powiatu, konserwatora zabytków i Gminy Żydowskiej w Warszawie do tematu powrócimy szerzej w kolejnym numerze „Strefy”. Zapraszamy do obejrzenia aktualnych zdjęć z cmentarza żydowskiego na naszej stronie www.strefaminsk.pl i wzięcia udziału w dyskusji na temat „porządków” na kirkucie.

Tekst i fot. Izabella Walewska-Ogrodnik

Napisz do autorki: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.DSC 1501DSC 1519DSC 1523DSC 1527DSC 1541DSC 1529

You have no rights to post comments