Dzisiaj jest: 13 Grudzień 2018    |    Imieniny obchodzą: Łucja, Otylia, Eugeniusz

Pobiegli po szablę sierżanta

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

29 czerwca odbył się „Bieg po szablę sierżanta Dobrowolskiego”, którego organizatorami byli Muzeum Ziemi Mińskiej, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji i Jerzy Nurek. Bieg zorganizowano z okazji 100-lecia Polskiego Czynu Niepodległościowego, dla upamiętnienia mińszczanina Henryka Dobrowolskiego, ps. „Sęk”.
Start honorowy biegu odbył się w Muzeum Ziemi Mińskiej Dział 7 Pułku Ułanów Lubelskich z wystrzałem armatnim, który został oddany przez członków Towarzystwa Pamięci 7PUL oraz hejnałem żołnierskim, odegranym przez Sławomira Tkacza. Natomiast ostry start nastąpił przed siedzibą MOSiR przy ul. Sportowej. W biegu na dystansie 11 km z Mińska do Grębiszewa wzięło udział 29 zawodników. Zwycięzcami zostali: w kategorii żeńskiej Emilia Zielińska z Wieczorek Team i w kategorii męskiej Robert Głowala z Wilgi Garwolin. Główną nagrodą była replika szabli, tzw. RadziwiłłówkNr 143 str 4 Strefa informacji bieg po szblęi, wzór 1917 oraz voucher na pobyt weekendowy w ośrodku EKWOS w Grębiszewie. Każdy z uczestników otrzymał miniaturkę szabli polskiej z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Impreza sportowo-historyczna zakończyła się piknikiem w ośrodku Ekwos-Bocianowe Podlesie w Grębiszewie, podczas którego grał zespół SteelFire.
Henryk Dobrowolski urodził się w 1895 roku w Mińsku Mazowieckim. Ukończył gimnazjum Górskiego w Warszawie, a maturę uzyskał w 1914 roku. Był członkime tajnego skautingu (Drużyna Skautowa im. R. Traugutta) i Związku Strzeleckiego. Uczestniczył w kursie oficerskim w Stróży w sierpniu 1913 roku. W 1914 roku brał udział w letnim kursie organizacji w Oleandrach. 3 sierpnia 1914 roku został przydzielony do 1 komp. kadrowej, z którą 6 sierpnia (jako sekcyjny II plut.) wyruszył w pole. Awansował do stopnia sierż. Poległ 22 grudnia 1914 r. podczas bitwy pod Łowczówkiem. Pochowany jest na cmentarzu na wzgórzu Kopaniny pod Łowczówkiem. Pośmiertnie odznaczony orderem Virtuti Militari 5 kl. i Krzyżem Niepodległości.
Oprac. i fot. na podst. mat. UM w Mińsku

You have no rights to post comments