Dzisiaj jest: 12 Grudzień 2018    |    Imieniny obchodzą: Joanna, Aleksandra, Dagmara

Weterynarz radzi

Ocena użytkowników:  / 5
SłabyŚwietny 

Nr 48 str 18 Strefa porad weterynarzPsy, koty, ptaki, gady – nasze domowe zwierzaki potrzebują od nas każdego dnia opieki i uwagi. I poświęcamy im ją od serca. Czasem jednak dopadają nas wątpliwości dotyczące ich zdrowia czy pielęgnacji. Dlatego rozpoczynamy w „Strefie” nowy cykl, czyli kącik porad dla wielbicieli wszelkiej maści zwierząt. Na pytania naszych Czytelników odpowiada lek. wet. Joanna Chmielewska.


Czy muszę szczepić kota przeciwko wściekliźnie?


Szczepienie kota przeciwko wściekliźnie jest w Polsce nieobowiązkowe i dobrowolne. Wskazane jest jednak zwłaszcza u kotów, które biegają swobodnie po dworze, zwłaszcza tych wychodzących na dłuższy czas, kiedy nie jesteśmy w stanie kontrolować ich wędrówek. Koty bardzo często walczą między sobą, a rany gryzione to najczęstsza droga przenoszenia wirusa wścieklizny od osobników zarażonych tą chorobą. Pamiętajmy też, że jeśli wystąpią pierwsze objawy wścieklizny, na jakiekolwiek leczenie jest już zbyt późno. W przypadku zwierząt trzymanych w domu, które w ogóle nie wychodzą na zewnątrz, nie ma potrzeby szczepienia.


Czy to prawda, że ćwiczenia rehabilitacyjne mogę wykonywać z psem w domu?


Rehabilitacja zwierząt jest nową dziedziną weterynarii, mało rozpowszechnioną, a jednak skuteczną w leczeniu problemów ortopedycznych. Bardzo często zalecana jest u zwierząt starszych ze zwyrodnieniami stawów, po przebytych wylewach, z problemami neurologicznymi oraz u zwierząt, które przeszły zabiegi ortopedyczne. Dzięki ćwiczeniom, jesteśmy w stanie pomóc naszemu pupilowi wrócić do stanu sprzed urazu lub też poprawić komfort jego życia. Rehabilitacja zaczyna się od konsultacji z lekarzem weterynarii, ustalenia planu leczenia oraz ćwiczeń. Niektóre z nich możemy wykonywać samodzielnie. Kiedy indziej właściciel, oprócz wizyt rehabilitacyjnych w gabinecie, zmuszony jest też wykonywać pewne ćwiczenia oraz masaże ze swoim zwierzakiem w domu, aby usprawnić procesu rehabilitacji. Zawsze w przypadku samodzielnego działania właściciel powinien być przeszkolony przez lekarza weterynarii, jak ma postępować.


Jak często należy przycinać ząbki chomikowi i czy to go boli?


Zęby u chomika rosną przez całe życie, dlatego ważne jest zapewnienie mu odpowiednio twardego pożywienia i gałązek, żeby mógł je sobie ścierać. Zbyt długie zęby utrudniają lub uniemożliwiają chomikowi jedzenie, co może prowadzić do wychudzenia, a nawet śmierci. Jeżeli zwierzę nie ściera sobie samo ząbków, to należy wybrać się do lekarza weterynarii, aby je przyciąć do odpowiedniej długości. Nie ma zasady co do tego, jak często należy to robić, gdyż jest to sprawa osobnicza. Właściciel musi zwracać uwagę na to, jak chomik je, czy nie jest agresywny i jeżeli cokolwiek go zaniepokoi, powinien udać się do lekarza weterynarii. Zabieg przycinania zębów nie jest bardzo bolesny, tylko mało komfortowy dla zwierzaka.


Kiedy powinienem zabezpieczać psa przed kleszczami i jak to robić?


W Polsce wyróżniamy dwa szczyty występowania kleszczy: od marca do czerwca oraz od sierpnia do listopada. Kleszcze zazwyczaj pojawiają się w momencie, gdy temperatura powietrza zbliża się do 10°C i jest dość wysoka wilgotność. Niezwykle ważne jest więc zabezpieczanie zwierzaka przed kleszczami w okresie wiosny i jesieni. Można to zrobić na dwa sposoby: albo w postaci kropli wylewanych na skórę, albo poprzez założenie obroży. Preparat w kroplach wchłania się i jest następnie wydalany wraz z wydzieliną gruczołów łojowych, łącząc działanie odstraszające i kleszczobójcze. Pies nie powinien być kąpany 2 dni przed, ani 2 dni po podaniu preparatu, który swoją skuteczność osiąga już po 24 godzinach i utrzymuje swój efekt przez ok. 4 tygodnie. Obróżki obecne na polskim rynku zabezpieczają nawet na 7 miesięcy. Mechanizm ich działania jest podobny, jak w przypadku preparatów naskórnych.

Ramka:
Jeżeli macie pytania związane ze zdrowiem i pielęgnacją waszych zwierzaków, napiszcie do nas maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. – poprosimy mińskich weterynarzy, aby na nie odpowiedzieli na łamach „Strefy”.


Nr 48 str 18 Strefa porad weterynarz Joanna Chmielewska


lek. wet. Joanna Chmielewska
absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej w SGGW, współzałożycielka Przychodni „Na Skraju”, prywatnie opiekun trzech kotów, psa i żółwia.

You have no rights to post comments