Dzisiaj jest: 13 Grudzień 2018    |    Imieniny obchodzą: Łucja, Otylia, Eugeniusz

Czym zajmuje się logopeda

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

6 marca obchodzony był Europejski Dzień Logopedy. Przy tej okazji chciałabym przybliżyć Czytelnikom, czym zajmuje się logopeda, do kogo adresuje swoją wiedzę oraz gdzie przyjmuje małych i dorosłych pacjentów.


Nazwa zawodu  pochodzi od dwóch greckich słów: „logos” – oznacza słowo, „paideia” – wychowanie. Logopedzi zatrudniani są w resorcie oświaty: poradniach psychologiczno-pedagogicznych, poradniach specjalistycznych, szkołach, przedszkolach oraz w służbie zdrowia.

 

Zakres podejmowanych przez logopedę działań jest bardzo szeroki – od profilaktyki, czyli zapobieganiu powstawania wad wymowy od pierwszych dni życia, kiedy maleństwo zamieszkuje jeszcze pod sercem matki, poprzez okres noworodkowy, niemowlęcy, przedszkolny, po diagnozę i terapię zaburzeń mowy oraz komunikacji językowej osób starszych.

 

 

Oto kilka przykładów działań logopedy: może on, np. uświadomić mamie, jak karmić dziecko i układać je do snu, żeby zapobiec wadom zgryzu i połykania.

 

Kiedy 6-miesięczne niemowlę nie nawiązujące kontaktu z matką i nie reagujące na jej głos gaworzeniem, można podejrzewać je o niedosłuch. Logopeda, po przeprowadzeniu diagnostyki audiologicznej, rozpocznie stymulację rozumienia i reagowania na rytm, melodię i tempo mowy, aby w przyszłości dziecko mogło komunikować się z innymi.

 

Osoba dorosła traci w wyniku udaru mózgu umiejętność słownego porozumiewania się. Bez pomocy specjalisty nie może wymówić najprostszych słów, by wyrazić podstawowe potrzeby. Często równolegle wtedy z leczeniem prowadzona jest terapia logopedyczna.

 

Ostatni obszar oddziaływań logopedy to rozwijanie i korygowanie mowy już ukształtowanej, tzw. logopedia artystyczna. Kandydaci do szkół aktorskich, przyszli redaktorzy radiowi i telewizyjni  powinni być wzorami pięknego mówienia. Zdarza się jednak, że przejawiają wady wymowy, bądź nieprawidłowo operują głosem. Niezbędne jest wtedy wykonywanie ćwiczeń fonacyjnych i artykulacyjnych. Jarosław Kret promując na spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej swoją ostatnią książkę „Planeta według Kreta” anegdotycznie poruszył wątek mozolnej pracy nad korekcją „szeleszczących głosek” zanim stanął przed telewizyjnymi kamerami. Ale najpiękniejsza opowieść o blaskach i cieniach pracy logopedy została przedstawiona w filmie Toma Hoopera z 2010 r. pt. ,,Jak zostać królem”. Bohaterem filmu jest Król Jerzy VI, grany przez Colina Firtha, który po objęciu tronu monarchii brytyjskiej z powodu jąkania bał się wystąpień publicznych. Dzięki długoletniej terapii prowadzonej przez logopedę Lionela Logue'a, znanego z niekonwencjonalnych metod pracy, następca tronu przestał się jąkać. W zamian za zasługi dla króla,  Jerzy VI odznaczył Logue’a Królewskim Orderem Wiktorii. A obydwaj mężczyźni zostali przyjaciółmi do końca życia.

 

Urszula Mirosz

logopeda, pedagog, specjalista Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Mińsku, autorka artykułów dotyczących problematyki mówienia w prasie branżowej i lokalnej, ekspert z listy Ministra Edukacji Narodowej w zakresie logopedii.

You have no rights to post comments