Dzisiaj jest: 13 Grudzień 2018    |    Imieniny obchodzą: Łucja, Otylia, Eugeniusz

Zgrzytanie zębami

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

Dentysta

Czy faktycznie zgrzytamy zębami, gdy jesteśmy zrozpaczeni? Czy może z zupełnie innych powodów? Jakie są przyczyny tego, że młodzi i starsi zgrzytają zębami? I jak leczyć tę przypadłość? Zapytaliśmy o to eksperta z mińskiego Centrum Stomatologii MedExcellence – lek. dent. Jakuba Powałę.


Zgrzytanie zębami, zwane bruksizmem, jest chorobą polegającą na wywołanym nieprawidłowo kontaktującymi zębami lub mimowolnym wytwarzaniu zwiększonego napięcia mięśni żucia oraz tarciu powierzchniami przeciwstawnych zębów o siebie z siłą przekraczającą fizjologiczne obciążenie zgryzu. Może to w konsekwencji doprowadzić do znacznego zniszczenia tkanek zębów, rozchwiania ich oraz do degeneracji stawów skroniowo-żuchwowych. Szacuje się, że w mniejszym lub większym stopniu zaawansowania cierpi na tę przypadłość ok. 20-60 % społeczeństwa. Bruksizm zdecydowanie częściej dotyka osoby młode, co wiązane jest z większym narażeniem na silne emocje, wyrażane przez mięśnie mimiczne twarzy oraz mięśnie żucia. Organizm wyładowuje w ten sposób tłumione agresje, które u naszych praprzodków znajdowały ujście, np. w walce.

 

Do przyczyn bruksizmu zalicza się: wady zgryzu, silne emocje (np. stres, fobie) czy zakażenia pasożytnicze. Objawy bruksizmu to: starcie zębów, obnażanie się korzeni, ubytki przyszyjkowe, niedokrwienie śluzówki, krwawienie dziąseł, przerost i bóle mięśni żucia, wzrost napięcia i bóle szyi, mogące promieniować do barku i ręki, bóle głowy, karku, zaburzenia słuchu, zaburzenia produkcji śliny.

 

W leczeniu bruksizmu stosuje się szyny zgryzowe zakładane na noc, pozwalające odciążyć mięśnie i techniki relaksacyjne, czasem można się wesprzeć farmakoterapią – lekami zmniejszającymi napięcie mięśni. Za wszelką cenę dąży się do przywrócenia prawidłowych warunków zgryzowych za pomocą leczenia zachowawczego, ortodontycznego oraz protetycznego. Nie należy ignorować pierwszych objawów, ponieważ wtedy istnieje największa szansa na szybkie i skuteczne leczenie.

You have no rights to post comments