Dzisiaj jest: 23 Styczeń 2019    |    Imieniny obchodzą: Maria, Ildefons, Rajmund

Nad zalew w Kałuszynie

Ocena użytkowników:  / 32
SłabyŚwietny 

Nr 45 str 12 Strefa na wakacje zalew kałuszyn 1Co robić, gdy z nieba leje się żar? Najlepiej udać się nad wodę. Tylko gdzie? Najbliżej do Kałuszyna (15 km od Mińska), gdzie właśnie otwarto kompleks rekreacyjny nad zbiornikiem wodnym w Karczunku. Plaża o długości 200 m i ponad 7 ha powierzchni zalewu to wystarczająca przestrzeń do zabawy i wypoczynku dla okolicznych mieszkańców.Nr 45 str 12 Strefa na wakacje zalew kałuszyn 2

Budowę zbiornika rozpoczęto w styczniu 2011 r. Było to możliwe dzięki przekazaniu nieodpłatnie przez Wspólnotę Karczunek na rzecz Gminy Kałuszyn ok. 4 ha gruntu. Samorząd także przekazał swoje tereny i w sumie kompleks rekreacyjny rozciąga się na obszarze 15,5 ha. Uroczyste otwarcie odbyło się 23 czerwca.

– Do dyspozycji mieszkańców jest plaża, plac zabaw dla dzieci, przebieralnie, toalety, droga dojazdowa, parking, ścieżka rowerowa i ścieżki spacerowe, ławeczki, tablice informacyjne. Są już zadaszone miejsca do grillowania, a niedługo powstanie boisko do gry w siatkówkę plażową. W przyszłości planujemy również wybudowanie amfiteatru ze sceną, a 4,5 ha terenu w sąsiedztwie kompleksu przewidziane jest pod budownictwo mieszkaniowe. Niedaleko zbiornika znajduje się górka usypana z ziemi, którą zagospodarujemy na sporty zimowe – wylicza Henryka Sęktas, zastępca burmistrza Kałuszyna.

Nr 45 str 12 Strefa na wakacje zalew kałuszyn 3Nr 45 str 12 Strefa na wakacje zalew kałuszyn 4Na razie obowiązuje zakaz kąpieli, ale już wkrótce się to zmieni, gdyż Urząd Miasta Kałuszyn planuje zatrudnienie ratownika i wtedy zakaz przestanie obowiązywać. Wstęp na teren kompleksu jest na razie bezpłatny.

– Przyglądamy się, jak rozwija się zainteresowanie tym miejscem. W przyszłym roku ogłosimy przetarg na zagospodarowanie rekreacyjne. Chcielibyśmy, aby na terenie kompleksu znajdowały się punkty gastronomiczne, wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych oraz wydzielone kąpieliska dla dzieci i dorosłych. Od przyszłego roku chcemy też wprowadzić odpłatność za wstęp – mówi Henryka Sęktas.

– To supermiejsce na upalne dni. Ładna plaża i woda też niczego sobie. Dobrze, że pomyślano o toaletach i placu zabaw dla dzieci. Co mnie najbardziej ujęło? To chodnik wokół zalewu dla tych, co nie lubią leżeć plackiem na plaży – twierdzi mińszczanka Celina Kopeć.

Jak dojechać nad zalew? W Kałuszynie, jadąc ul. Pierwszego Maja należy skręcić na Wierzbno i Roguszyn i droga już doprowadzi wprost do kompleksu.

Oprac. DM, fot. DM

Komentarze   

 
0 #1 Cyprian Rokicki 2012-07-12 12:47
Tylko życzyć powodzenia przy tej inicjatywie, sam jestem ciekawy jak to działa...
 
 
+1 #2 józef poduszko 2012-07-17 17:26
Szkoda, że artykuł został napisany po dość głośnym szumie (który zaczął się od 08.07) o uciążliwej wysypce po kąpielach w "supermiejscu na upalne dni" i że nie ma tu o tym ani słowa!
 

You have no rights to post comments